(044)2291438

Варикозне розширення вен

Варикоз Патологічна зміна периферичних вен під шкірою називається варикозом. Цей процес протікає на фоні здуття, збільшення просвіту судин, зменшення товщини стінок, утворення локальних вузлів. Вени стають синіми, звивистими. Клапани руйнуються, відтік крові сповільнюється. У клінічній практиці явище вважається серйозною хворобою, зачіпає нижні кінцівки і має визначення - варикозне розширення вен.

Історія та статистика

Корифеї античної та середньовічної медицини по-своєму намагалися боротися з варикозом. Але проблема залишалася невирішеною. Зрушити її з мертвої точки допоміг італійський лікар 17 в. Марчелло Мальпігі, який відкрив капілярний кровообіг.

Сьогодні варикозне розширення вен успішно лікують у багатьох країнах. Але кількість хворих, які звертаються за допомогою, зростає. Страждають в основному жінки 30-40 років. За даними ВООЗ, патологію мають 30% представниць прекрасної статі від загальної чисельності, тоді як серед чоловічої половини цей показник становить 10-у частину.

Серед лідерів по варикозу значаться США, Франції і Англія. На хворобу вен тут страждає від 1/4 до 1/3 частини населення. Для країн третього світу цифра значно нижча. В Африці, а також в Монголії, вона просто мікроскопічна (0,1%).

Природа і розвиток хвороби

Венозний потік крові спрямований від внутрішніх органів і кінцівок до правого передсердя. Коли кровоносна система здорова, судинні клапани вільно пропускають кров. При порушенні функції клапанів їх стулки відкриваються слабо, з'являються місцеві опори, внутрішній тиск зростає, стінки деформуються.

Види захворювання

Медицина визначає кілька видів варикозу. Основними серед них є такі:

 • варикоцеле - хвороба вен малого таза, що проявляється через геморой, розширення судин сім'яного канатика у чоловіків, проблеми при вагітності;
 • флебектазія - патологічна зміна стравохідних вен;
 • гемангіома, купероз - порушення роботи вен обличчя та шиї.

Але все ж найчастіше зустрічається варикоз у формі тромбофлебіту поверхневих і глибоких вен нижніх кінцівок.

Розвиток варикозу з урахуванням груп ризику

Варикозне розширення вен на ногах Причин розвитку варикозного розширення вен дуже багато. В першу чергу, це недостатня рухова активність, яка часто поєднується зі зловживанням алкоголем і нікотином. Дуже часто провокатором стає ожиріння і тривале вживання гормонів. Тісне взуття, щільні здавлюючі шкарпетки, панчохи та колготки теж можуть стати причиною хвороби. Вагітність, спадкова слабкість сполучної тканини, м'язові перенапруження - все це призводить до розвитку тромбофлебіту.

Варикоз тісно пов'язаний з професійною діяльністю, генетикою, належністю до тієї чи іншої статі. Тому додатково захворювання розглядається спільно з наступними факторами:

 1. Анатомічні особливості . Придбане людиною в процесі еволюції прямоходіння разом із перевагами принесло і недоліки. Хвороба часто розвивається від тиску ваги тіла на нижні кінцівки. Тому продавці, перукарі, охоронці, які тривалий час перебувають в статичних положеннях на ногах, частіше за інших хворіють на тромбофлебіт. До цієї ж патології призводять і такі професії, як програміст, водій, диспетчер та ін. Але розвивається варикоз в цьому випадку через слабкий тік венозної крові при сидячому характері роботи.
 2. Схильність . Хвороба часто передається від батьків. Імовірність дітей захворіти варикозом, у яких батько або мати мали патологію, збільшується на 70%. Генетична спадковість проявляється в ранньому дитинстві.
 3. Ендокринний і гормональний фактор . Під його вплив в основному підпадають жінки. Найнебезпечніший час - статеве дозрівання, вагітність, пологи, клімакс. У ці періоди зменшується вироблення гормонів естрогенів. Їх брак призводить до виникнення застійних явищ і розширення вен.
 4. Стреси . Психічні розлади впливають на судини. Нервові закінчення вен налаштовані на забезпечення пружності їх стінок. При емоційному збудженні активність закінчень знижується і венозний тиск зростає. У зоні ризику знаходяться вразливі люди і працівники професій підвищеної небезпеки.

Варикозне розширення вен може іноді розвинутися, коли відбувається перетік крові з аорти в венозні судини. До варикозу призводить також різке підняття важких предметів, запори, затяжний кашель, тромби.

Симптоматика

Варикоз краще виявити на початкових стадіях. Доказом його наявності вважаються деякі характерні ознаки:

 • поява синіх зірчастих малюнків із судин;
 • набряклість ніг, відчуття ватного стану;
 • нічні судоми;
 • печіння і біль в нижніх кінцівках;
 • потемніння шкіри гомілки, утворення ущільнень.

Якщо варикоз прогресує, то з часом з'являються трофічні виразки, сухість шкіри, звивистість вен, піднімається температура.

Діагностика

При підозрах на варикозне розширення вен діагноз слід уточнити. Візит до флеболога затягувати не варто. Чим раніше буде проведений огляд, тим більше шансів на успішне лікування. Зазвичай фахівці призначають два види обстежень:

 1. Ультразвукове сканування для визначення ступеню здуття вен, напрямку потоку крові, виявлення тромбів.
 2. Контрастна рентгенографія, при якій вводиться пігментна рідина для перегляду ділянок вен.

Цих даних цілком буває досить, щоб призначити правильне лікування.

Лікування

Характерною особливістю варикозної хвороби є її поліморфність - різноманітність клінічних проявів у вигляді різного ступеня ураження підшкірних вен і трофічних розладів. Застосування тільки одного методу операції часто не дає домогтися успіху в лікуванні. З нашого досвіду, найкращих результатів в лікуванні варикозної хвороби і її ускладнень вдається досягти за допомогою комплексного застосування різних методів з урахуванням особливостей кожного окремого пацієнта.

У зв'язку з цим в нашій клініці в Києві застосовуються комбіновані програми оперативного лікування варикозної хвороби, що поєднуються з різними методами облітерації з урахуванням діаметрів вен та порушення кровотоку у кожного окремого пацієнта:

У нашій клініці лікарська допомога надається при різних стадіях захворювання на високому професійному рівні. Але ефект багато в чому залежить від пацієнта, серйозності його настрою на лікування та оперативності дій.

Задати питання лікарю

Задати питання або записатися на безкоштовну консультацію до лікаря хірурга можна заповнивши форму:

5 + 10 = ?

Чому саме наша клініка?

Наша клініка дотримується популярної у всьому світі сучасної концепції Fast Track Surgery , це оптимальна анестезія, розроблена за авторською методикою, плюс оптимальна хірургія. Клініка лапароскопічної та судинної хірургії Відновлення пацієнта в післяопераційному періоді протікає досить швидко і комфортно, при цьому повністю відсутні негативні наслідки загального наркозу, такі як запаморочення , дезорієнтація, нудота та інше. Як правило, вже до вечора того ж дня, пацієнт може приймати їжу і вставати для здійснення невеликих прогулянок.

Новітні електрозварювальні технології, які активно використовуються в нашому центами при проведенні лапароскопічних операцій, дозволяють повністю відмовитися від застосування шовного матеріалу і накладення швів як таких. Завдяки цій технології тривалість проведення оперативного втручання скорочується вдвічі.

Детальніше ...

 

 

Підписка

У клініці проходять майстер класи. Підпишись на новини та анонси.

Наші контакти

mapУкраїна, Київ, 04201
вул. Юрія Кондратюка, 8

map(044) 229-14-38

map(067) 403-70-48

Ми в соцмережах