(044)2291438

Рефлюкс-езофагіт

Рефлюкс-езофагіт, причина Досить часте захворювання людей похилого віку - рефлюкс-езофагіт. Сутність цієї хвороби полягає в запаленні нижньої частини слизової оболонки стравоходу. Запалення спричиняється через зворотне попадання харчових мас і шлункових соків із шлунку у стравохід через нещільно закритий стравохідний сфінктер. Потрапляючи в просвіт стравоходу, вміст шлунка, який має кисле середовище, вражає клітини слизової тканини, що вистилають внутрішню поверхню стравохідної трубки.

Розвивається шлунково стравохідний рефлюкс у випадку таких чинників:

 • послаблення гладкої мускулатури сфінктера,
 • підвищення внутрішньочеревного тиску,
 • деформація стравохідного отвору в діафрагмі і виникнення грижі стравоходу,
 • підвищення кислотності вмісту шлунку,
 • розвиток різних захворювань шлунково-кишкового тракту,
 • вагітність,
 • ожиріння,
 • медикаментозний вплив на фізіологічні функції організму,
 • шкідливі звички (куріння, алкоголізм).

Рефлюкс шлунку має досить агресивне середовище - у ньому містяться кислоти і ферменти, які легко руйнують незахищені клітини слизової тканини, внаслідок чого на стінках стравоходу утворюються виразки. Кислотний рефлюкс найчастіше виникає після прийому їжі або при горизонтальному положенні тіла, а також може бути спровокований вживанням цитрусів, томатів і кави, жирної їжі чи алкоголю. Куріння теж може призвести до виникнення такої реакції організму.

Найбільш небезпечним явищем є виразка стравоходу і звуження стравоходу через утворення рубців - це може призвести до серйозних наслідків. Не менш складний перебіг захворювання відбувається через тривалий вплив на клітини слизової. У таких випадках може відбутися переродження тканин, що часто стає причиною розвитку ракових захворювань.

Постановка діагнозу

На підставі ознак, що проявляються, досить важко поставити достовірний діагноз, оскільки більшість супроводжуючих гостроезофагеальний рефлюкс симптомів є характерними для багатьох форм гастриту й інших захворювань ШКТ. Найчастіше зустрічаються наступні ознаки розвитку захворювання:

 • печія, що виникає як відразу після їжі, так і значно пізніше;
 • відрижка і зригування;
 • порушення процесу ковтання;
 • болі за грудиною і в надчеревній ділянці.

У деяких випадках може відбуватися рефлюкс жовчі в шлунок, що супроводжується присмаком гіркоти.

За цими симптомами складно стверджувати, що почалося саме це захворювання, але вони повинні стати причиною звернення до лікаря у будь-якому випадку.

Для уточнення діагнозу проводиться ряд спеціалізованих досліджень, що дозволяють визначити наявність шлункового вмісту в просвіті стравоходу і прогресуюче або хронічне ураження слизової тканини в ньому. Основними методами діагностики є рентген, біопсія, ендоскопія.

Для важкої форми захворювання характерна грижа стравохідного отвору діафрагми, яка вимагає оперативного втручання. Її наявність може призвести до серйозних ускладнень, аж до ущемлення стравоходу, що створює серйозну загрозу для життя. Виявити її можна під час УЗД-обстеження, а також при огляді черевної порожнини під час операцій, які проводяться в області діафрагми з інших причин.

Як вилікувати рефлюкс-езофагіт?

При різкому прояві симптомів захворювання, особливо у дітей, необхідно надати їм першу допомогу, тобто надати тілу правильного положення. Потрібно або забезпечити вертикальне розміщення хворого, або вкласти його на поверхню, верхня частина якої має значний підйом. Таким чином буде знижено тиск на діафрагму і стравохідний сфінктер, що зупинить надходження шлункових мас і дозволить очистити стравохід.

Медикаментозно можна впливати на різні фізіологічні процеси, що протікають в системі травлення. За результатами обстеження лікар призначає лікування, яке спрямоване на зниження кислотності шлунка, запобігання викиду жовчі, зміцнення сфінктера та поліпшення травлення.

Обов'язково призначається відповідна дієта. З раціону виключаються всі гострі та жирні продукти, що сприяють підвищеному виділенню шлункових і жовчних секретів, здатних пошкодити слизову оболонку стравоходу.

Харчування при рефлюкс-езофагіті має бути повноцінним і не провокувати підвищення секреції шлункових ферментів. Потрібно виключити з раціону продукти, які можуть спричинити утворення газів, що призведе до підвищення тиску на стравохідний сфінктер. Обов'язково потрібно стежити за кількістю їжі, що вживається, особливо на ніч. Переїдання не тільки призводить до небезпечного для здоров'я ожиріння, але й провокує напади.

У домашніх умовах боротися з ерозивним рефлекс-езофагітом допоможе правильний режим спання - постіль повинна мати підвищення у головній частині, що забезпечить зниження навантаження на сфінктер і запобігатиме потраплянню шлункового вмісту в стравохід.

Задати питання лікарю

Задати питання або записатися на безкоштовну консультацію до лікаря хірурга можна заповнивши форму:

5 + 10 = ?

Чому саме наша клініка?

Наша клініка дотримується популярної у всьому світі сучасної концепції Fast Track Surgery , це оптимальна анестезія, розроблена за авторською методикою, плюс оптимальна хірургія. Клініка лапароскопічної та судинної хірургії Відновлення пацієнта в післяопераційному періоді протікає досить швидко і комфортно, при цьому повністю відсутні негативні наслідки загального наркозу, такі як запаморочення , дезорієнтація, нудота та інше. Як правило, вже до вечора того ж дня, пацієнт може приймати їжу і вставати для здійснення невеликих прогулянок.

Новітні електрозварювальні технології, які активно використовуються в нашому центами при проведенні лапароскопічних операцій, дозволяють повністю відмовитися від застосування шовного матеріалу і накладення швів як таких. Завдяки цій технології тривалість проведення оперативного втручання скорочується вдвічі.

Детальніше ...

 

 

Підписка

У клініці проходять майстер класи. Підпишись на новини та анонси.

Наші контакти

mapУкраїна, Київ, 04201
вул. Юрія Кондратюка, 8

map(044) 229-14-38

map(067) 403-70-48

Ми в соцмережах