(044)2291438

Жовчнокам'яна хвороба

Жовчнокам'яна хвороба

Протягом останнього півстоліття у населення промислово розвинених країн все частіше лікарі діагностують жовчнокам'яну хворобу, яка проявляється наявністю каменів у жовчному міхурі та жовчовивідних протоках. Розвитку жовчнокам'яної хвороби сприяють як усталені умови життя - вживання їжі з підвищеним вмістом жирів і білків тваринного походження, так і фізіологічні чинники - це стать, вік і конституція людини.

Помічено, що найчастіше жовчнокам'яну хворобу страждають люди немолоді з схильністю організму до повноти. Причому симптоми у жінок, особливо народжували не один раз, проявляються набагато частіше, ніж симптоми чоловіків аналогічного віку і конституції. Це пояснюється гормональною перебудовою, яка відбувається у жіночому організмі під час вагітності.

Симптоматика

Основними ознаками, що вказують на захворювання жовчного міхура є:

 • нудота;
 • гіркота в роті;
 • болі в правому підребер'ї;
 • печія.

Може стати явно помітним пожовтіння шкірних покривів і очних склер.

При наявності таких показників і для запобігання подальших ускладнень необхідно терміново звернутися до лікаря. Але найчастіше жовчнокам'яна хвороба - це захворювання, що протікає без будь-яких «загрозливих» симптомів. Більшість населення є носієм цієї недуги, але багато хто навіть не підозрюють про такий «сюрприз» свого організму.

Маючи малі розміри, жовчні камені можуть через протоки випасти в дванадцятипалу кишку і звідти вийти з організму. Якщо ж камені інтенсивно ростуть або починають рухатися, можливі ускладнення у вигляді закупорки жовчовивідних проток або розвивається гострий холецистит - запалення жовчного міхура. Це призведе від терапевтичного лікування до хірургічного втручання.

Формуванню каменів у жовчному міхурі сприяє ряд факторів:

 • малорухлива, сидяча робота;
 • вживання жирної і солоної їжі;
 • переїдання
 • надмірна вага;
 • порушення обміну речовин в організмі.

Приступ. Що робити?

Якщо жовчний камінь починає рухатися і застряє в жовчовивідних протоках, людина відчуває в правому підребер'ї ріжучий біль, нападами накочує нудота. Це починається напад жовчної коліки. Щоб уникнути несприятливих наслідків необхідно терміново звернутися до лікаря-гастроентеролога, який проведе повне обстеження, призначить необхідне лікування і відповідну дієту.

Що можна їсти

Зміна харчування при жовчнокам'яній хворобі проводиться для того, щоб виключити з раціону жирні, солоні, гострі страви, газовані і алкогольні напої. Необхідно відмовитися від бажаних нинішнім поколінням закладів швидкого харчування. Забути всі системи голодування і жорстких дієт. Рекомендується перейти на рослинну їжу і молочні продукти, тваринний жир замінити рослинним, пити більше звичайної води. Також необхідно більше рухатися, займатися спортом для того, щоб жовч не застоювалася, і не формувалися нові камені.

Як лікувати

Лікування жовчнокам'яної хвороби залежить від ступеня її «занедбаності». Якщо камені виявлені на початковій стадії розвитку, то лікування може бути терапевтичним і основний упор буде зроблений на дотримання дієти і прийом препаратів, що розчиняють жовчні камені. При наявності каменів великого розміру застосовується метод дроблення ударною хвилею за допомогою спеціальних апаратів. Роздроблені камені виводяться з організму природним шляхом.

Перша допомога при запаленні жовчного міхура - це хірургічне втручання. Видалення жовчного міхура оперативно проводиться двома способами:

 • Класична холецистектомія, після виконання якої на тілі залишається досить довгий шрам.
 • Лапароскопічна холецистектомія, вироблена при мінімальному надрізі шкірних покривів за допомогою спеціальних інструментів. В результаті проведеної операції на шкірі видимих рубців не залишається і терміни післяопераційного відновлення значно коротше.

Профілактика жовчнокам'яної хвороби

Для запобігання розвитку каменів у жовчному міхурі необхідно дотримуватися деяких правил:

 • Змініть свій малорухливий спосіб життя. Навіть при сидячій роботі знайдіть час для виконання декількох фізичних вправ. При поверненні додому краще пару зупинок пройти пішки. Можна зайнятися яким-небудь видом спорту. Але потрібно пам'ятати, що якщо у вас є підозра на наявність каменів у жовчному міхурі, то займатися стрибками категорично протипоказано.
 • Свою вагу необхідно привести в норму, але не треба відразу починати жорстку голодну дієту. Це може призвести до того, від чого намагаємося піти. Краще їсти менше, але частіше.
 • Необхідно прибрати зі свого столу «нездорові» жирні, солоні, гострі страви, відмовитися від копченостей і алкоголю, замінивши їх цільнозерновими кашами, кисломолочними продуктами, фруктами і овочами. Не виключайте зі свого раціону жири, просто замініть їх рослинними. Дуже корисно нежирне м'ясо і риба.
 • Пийте достатньо води. Зневоднення організму сприятливо впливає на утворення жовчних каменів, а вам це абсолютно не потрібно.
 • Переїдання абсолютно протипоказано. Не слід також відразу після прийому їжі приймати горизонтальне положення.

Дотримання дієти і ведення рухливого способу життя не гарантує зниження ймовірності виникнення жовчнокам'яної хвороби, але те, що не дасть хвороби інтенсивно розвиватися - це абсолютно безперечно.

Задати питання лікарю

Задати питання або записатися на безкоштовну консультацію до лікаря хірурга можна заповнивши форму:

5 + 10 = ?

Чому саме наша клініка?

Наша клініка дотримується популярної у всьому світі сучасної концепції Fast Track Surgery , це оптимальна анестезія, розроблена за авторською методикою, плюс оптимальна хірургія. Клініка лапароскопічної та судинної хірургії Відновлення пацієнта в післяопераційному періоді протікає досить швидко і комфортно, при цьому повністю відсутні негативні наслідки загального наркозу, такі як запаморочення , дезорієнтація, нудота та інше. Як правило, вже до вечора того ж дня, пацієнт може приймати їжу і вставати для здійснення невеликих прогулянок.

Новітні електрозварювальні технології, які активно використовуються в нашому центами при проведенні лапароскопічних операцій, дозволяють повністю відмовитися від застосування шовного матеріалу і накладення швів як таких. Завдяки цій технології тривалість проведення оперативного втручання скорочується вдвічі.

Детальніше ...

 

 

Підписка

У клініці проходять майстер класи. Підпишись на новини та анонси.

Наші контакти

mapУкраїна, Київ, 04201
вул. Юрія Кондратюка, 8

map(044) 229-14-38

map(067) 403-70-48

Ми в соцмережах